top of page

YARIŞMACI SPORCU NASIL SEÇİLİR? ÇOCUĞUM YARIŞMALARA KATILABİLİR Mİ?


Yarışmacı sporcu seçiminde bir çok kriter vardır. Çocukların öncelikle fizyolojik ve psikolojik açıdan seçilen branşa uygun özellikler taşıması gerekmektedir. Günümüzde bu koşullara bir de ulaşım sorunu eklenmiştir. 


Yarışmacı düzeydeki sporcular haftada 6 gün, günde 4-5 saat antrenman yapmaktadırlar. Cimnastik sabır, teknik eğitim ve çok çalışma (tekrar) gerektiren bir spor branşıdır. Yetenek, tek başına belirleyici faktör değildir. Her meslekte olduğu gibi, aynı zekada veya yetenekte olan bireyler için, çalışma süreleri ve dayanıklılık (hem psikolojik hem fiziksel açıdan) gibi faktörler kimin başarılı olacağı konusunda önemli rol oynamaktadır. 


Öğrenciler, temel eğitim sürecinde antrenörler tarafından gözlenmektedir. Antrenmanlara düzenli katılım sağlayan öğrenciler 2-3 yıl içerisinde temel düzey yarışmalara katılabilecek seviyeye gelebilirler. Bu aşamada önemli olan hareketlerin doğru teknikle öğrenilmesidir, yanlış öğretilmiş hareketi düzeltmek çoğu zaman sıfırdan öğretmekten daha zor olmaktadır.


Her çocuk yarışmacı sporcu olamaz ama yetişkinlik yaşlarında karşılaşacakları problemler düşünülerek her çocuk sporla ilgilenmelidir. 


Her çocuk yüzebilmeli ve her çocuk cimnastikle tanıştırılmalıdır.


NOT: Haftada 2 gün ve günde 1-1,5 saatlik çalışmalarla çocuklarınızı yarışmaya hazırladıklarını iddia eden kurumlara itibar etmeyiniz.

bottom of page