top of page

CİMNASTİĞE KAÇ YAŞINDA BAŞLANMALI?


Temel Cimnastik eğitimi başlangıç yaşı grup dersleri için 4-12 yaş olmakla birlikte daha ileriki yaşlarda da bireysel olarak cimnastik derslerine başlanabilir. Daha önce cimnastik dersi almış, temeli olan, farklı sebeplerle bu spora ara vermiş öğrenciler, 14-15 yaşlarında da kendi seviyelerine uygun grup derslerine katılabilirler. 4 yaş öncesi ise oyun odaklı gruplar oluşturulmaktadır.


Bunun yanı sıra, 1-2 yıllık temel eğitim ve gözlem döneminde yetenekli ve istekli görülen öğrenciler, ders sayıları arttırılarak profesyonel çalışmalara yönlendirilmektedir.


Profesyonel sporcu (haftada 6 gün ve günde min. 4-5 saat antrenman yapan) için ise;  5-6 yaşlar başlangıç yaşı olarak düşünülebilir. 7-8 yaş civarında başlayıp, yetenekli ve çalışkan olması nedeniyle bu aradaki 2-3 yıllık açığı kapatabilen sporculara nadiren de olsa rastlanmaktadır. Cimnastik  branşında, 6 yaşından itibaren lisans alınabilmektedir. 6 yaşında lisans alan (yani 4-5 yaşında bu spora başlamış olan) bir yarışmacı sporcu ile, 8-9 yaşında başlayan bir sporcunun 2-3 yıllık antrenman farkını kapatması için çok çalışması gerekecektir. 10 yaş civarı profesyonel  bir cimnastikçi, milli takım seviyesine ulaşmış ya da yaklaşmış olacaktır. 12 yaş, ortalama olarak, artık milli takım seviyesindeki yaş grubudur.


Yukarıdaki açıklamalar, 10-12 yaş gruplarında cimnastik için geç kalınmıştır anlamı taşımamaktadır. Hangi yaşta başlanırsa başlansın cimnastik, beden algısını maksimum düzeyde geliştiren, eklem-kas yapısının düzgün gelişimini sağladığı için düzgün postür için gerekli ve diğer branşlara destek bir spor dalıdır.


Kısacası; 
“Geç kalındı” diye düşünerek hiç başlamamanın, kazanımlardan vazgeçmek anlamını taşıdığını düşünüyoruz.

bottom of page